България първа по медали на „Странджа“

Стойка Кръстева Снимка: БФБокс

България зае първо място в класирането по медали на 72-ото издание на турнира по бокс за Купа „Странджа“.

Българските боксьори се представиха на изключително високо ниво в зала „София“, като спечелиха общо 8 отличия от най-стария турнир в Европа – пет златни и три бронзови.

С титли се окичиха Стойка Кръстева (51 кг), Станимира Петрова (57 кг), Даниел Асенов (52 кг), Хавиер Ибанес (57 кг) и Радослав Панталеев (91 кг). Трети места заеха Светлана Каменова (57 кг), Мелис Йонузова (69 кг) и Петър Белберов (+91 кг).

Това отреди първо място на България в класирането по медали. Втората позиция е за боксьорите на Узбекистан, които спечелиха 3 златни и 3 бронзови отличия. Третото място е за Украйна – 1 златен, 3 сребърни и 2 бронзови медала.

Общо 7 държави спечелиха титли от купа „Странджа“. Освен България, Узбекистан и Украйна, това сториха още Русия, Казахстан, Бразилия и САЩ.

Радослав Панталеев е 59-ият носител на Купа „Странджа“ при мъжете. Бронзовият медалист от последното световно първенство си гарантира отличието при 91-килограмовите след блестящо представяне и зрелищни победи.

Националът направи страхотни мачове, с които заслужи званието и се нареди до някои от най-големите ни легенди от близкото и далечно минало. Панталеев наследи на трона Даниел Асенов, който се размина с възможността да спечели четвърто отличие и така да се изравни на върха във вечната ранглиста с Цачо Андрейковски и Даниел Петров.

„Нямах сериозни очаквания преди турнира, но се радвам, защото направих хубави и тежки мачове и най-накрая спечелих този трофей. Честно казано – нито един двубой не ми беше лек, включително и финалът с арменеца. Конкуренцията наистина бе жестока“, сподели Панталеев.

Негови подгласници за 2021 година станаха Хавиер Ибанес от България (57 кг) и Дилшодбек Рузметов от Узбекистан (81 кг).

При жените носителка на купа „Странджа“ стана Стойка Кръстева. Те печели купата за втори път в кариерата си, след като триумфира в категория до 51 килограма и дублира успеха си от 2014 година.

„Щастлива съм, че се получиха ползотворни мачове, защото видяхме на какво ниво е боксът в другите континенти, тъй като за мен европейският бокс е по-различен от останалите. Вижда се, че вървим в правилна посока, но винаги има какво да се подобри и промени в бъдеще“, сподели Кръстева след триумфа.