Красимир Анев 17-и в масовия старт в Контиолахти

Юлиан Еберхард спечели масовия старт на 15 километра за мъже от Световната купа по биатлон в Контиолахти (Финландия).

31-годишният австриец измина трасето за 38:04.8 минути и допусна две грешки в четирите стрелби. Еберхард имаше пасив от 17.2 секунди след Мартен Фуркад след последната четвърта стрелба, но с много силно бягане в последните 500 метра стигна до успеха. За Еберхард това е четвърта победа в кариерата и първа в масовия старт.

Трикратният олимпийски шампион от Пьонгчанг 2018 и шесткратен носител на СК Мартен Фуркад (Франция) допусна две грешки още в първата си стрелба, но в следващите три не направи пропуски. Той беше лидер преди последната обиколка, но в последните метри не издържа на атаката на Еберхард и остана втори на 6.9 секунди.

Руснакът Антон Шипулин се движеше втори след Фуркад, но падна на последното изкачване 700 метра преди финала и завърши трети на 19.3 секунди с една пропусната мишена. Шипулин спечели спринта на 7.5 км в Контиолахти в четвъртък.

Единственият българин в състезанието Красимир Анев се нареди на 17-а позиция. Той повали всичките 20 мишени и остана на 1:16.7 минута след победителя.

Олимпийският шампион в спринта Арнд Пайфер (Германия) завърши шести на 27.1 секунди, след като допусна две грешки в последната си стрелба.

В генералното класиране за Световната купа след 17 старта водин Фуркад с 888 точки, пред Йоханес Тингнес Бьо (Норвегия) с 845 и Шипулин с 568. Анев е 34-и със 140 точки, Владимир Илиев е 58-и с 44, а Антон Синапов – 88-и със 7 .