„Сейнт Луис“ спечели за първи път Купа „Стенли“

Отборът на Сейнт Луис спечели за първи път Купа „Стенли“ в Националната хокейна лига след победа с 4:1 срещу Бостън в решителния седми мач от финалната серия.

Сейнт Луис затвори плейофа с 4:3 победи и приключи 51-годишното чакане на трофея. Тимът участва в НХЛ от 1967 година и до момента не бе печелил най-престижния трофей в лигата.

Сейнт Луис направи впечатляващ рейд този сезон, като през януари тимът заемаше последното място, но след това със серия от победи стигна до плейофите, а след това и до титлата.

Сейнт Луис поведе с 2:0 в първата третина след попадения на Райън О’Райли и Алекс Пиетранджело. Третата шайба за „блусмените“ реализира Брейдън Шен, а четири минути преди края Зак Санфорд добави четвърти гол.

Почетното попадение за Бостън вкара Мат Гризлик в самия край на мача.

След мача нападателят на Сейнт Луис Райън О’Райли получи приза за най-полезен играч във финалните плейофи. О’Райли вкара първия гол за своя отбор във всеки от последните четири мача във финала, с което повтори постижение на Уейн Грецки от 1985 година. Райън постави и рекорд
за най-много точки (гол плюс пас) в плейофите – 23.

„Спрях да се тревожа за крайния резултат и просто давах всичко от себе си. Направо избухнахме. Страхотно е“, каза О’Райли.