Счупиха с близо час рекорда на 200 км в Обиколката на Витоша

26-годишният супермен финишира с общо време 14.26:26 ч., за да подобри с уникалните 54 минути собствения си рекорд на трасето (15:32,44 ч.).

Значението на това постижение се засилва от факта, че Кристиян обиколи два пъти Витоша за едно денонощие и три часа. Резултатът му с велосипеда е 5.04:12 ч. (4-ти след първото изпитание), а на бягане даде 9.22:15 ч. – девето време сред всички финиширали.

„Тръгнах една идея по-бавно, но след като усетих, че имам сили, засилих темпото. Щастлив съм с третата си победа от третото участие. Тежко е да изминеш 200 км за толкова кратко време, изпитанието изисква сериозна подготовка от няколко месеца. Трасето бе отлично, времето също. Напоследък се концентрирам в супермаратоните, бяганията на класическите 42,195 км вече са ми кратки. Следващото ми състезание е националният шампионат на писта, вероятно ще стартирам и в изкачването на Витоша от НДК до Черни връх на 25 август“, каза след финала суперменът от Берковица.

Втори при дуатлонистите завърши миналогодишният шампион Камен Тончев за 14.40:13 ч – също с по-бързо от досегашния рекорд, трети е Димитър Цанков с 15.51:02 ч.

При жените супергероят бе Лили Ангелова, която спечели пълен комплект медали. След като грабна среброто с велосипеда, тя финишира трета при бегачите, за да ликува с титлата на дуатлон с общо време 16.25:38 ч. – четвърто време от всички завършили, веднага след първите трима мъже! Мария Николова спечели петата си победа на 100 км при жените при деветото си участие в Обиколката. Този път резултатът й бе 9.41:15 ч., като само три минути не й достигнаха да остави в историята собствения си рекорд на трасето от миналото лято. Среброто бе за Моника Филипова с 10.19:14, а трета в бягането завърши спечелилата дуатлона Лили Ангелова с 10.45:57 ч.

Много интересно се разви спорът за титлата в 100-километровото бягане при мъжете. Миналогодишният шампион и рекордьор Александър Спасов тръгна супер мощно и по средата на разстоянието бе лидер с рекорден график, който го водеше към уникалния резултат под 8 часа. Към 70-ия км обаче Спасов получи стомашна криза, намали темпото, което му попречи да завърши в рекордния си ритъм. Там някъде напред излезе 24-годишният Христо Цветков, който запази преднината си до края и финишира за 8.34:05 ч. Преди да даде интервюта обаче той изчака да завърши и да поздрави своя най-добър приятел Владимир Ставрев, финиширал втори за 8.42:04, бронзът бе за Любомир Тодоров с 8.55:51 ч.