България с първа победа на Евроволей за жени

Снимка: FIVB

Волейболистките от женския национален отбор на България постигнаха първа победа на Европейското първенство и запазиха шансовете си за класиране на 1/8-финалите.

Момичетата на селекционера Иван Петков надделяха категорично над тима на Гърция с 3:0 (25:22, 25:17, 25:17) в четвъртия си мач от Група А на шампионата, игран  в турската столица Анкара.

Реализатор за победатa ни бе Мирослава Паскова с 13 точки (2 блокади), 11 точки добави Нася Димитрова (4 блокади). За Гърция Анти Василантонаки завърши с 19 точки.

Така „лъвиците“ са на 4-о място във временното класиране с 1 победа, 3 загуби и 4 точки, с колкото е и 5-ия Финландия, но с по-лошо геймово съотношение.

За да продължи напред България, първо трябва утре (28 август) настоящия европейски и световен шампион Сърбия да играе феърплей и да победи Гърция с 3:0 или 3:1, а след това в четвъртък (29 август) българките да победят „Суоми“ с подобен резултат в последната си среща. Този двубой ще бъде от 17,00 часа българско време.

По този начин България ще завърши на 3-о място със 7 точки след 2 победи и 3 загуби, а Гърция ще остане 4-а също с 2 победи и 3 загуби, но с 6 точки.

И двата тима ще продължат към 1/8-финалите на първенството, докато отборите на Финландия и Франция ще отпаднат. Сигурни за елиминациите пък са Сърбия и домакините от Турция, които са с по 3 победи от 3 мача.